Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp. nie martwiąc się, że bliska mu osoba nie ma zapewnionej opieki.

Program kierowany jest do:

a) osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

b) dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,

– których członkowie rodzin lub bezpośredni opiekunowie wymagają doraźnego wsparcia w formie opieki wytchnieniowej.

Wsparciem mogą zostać objęte osoby niekorzystające z innych form usług w miejscu zamieszkania. Limit wynosi 240h rocznie na osobę. Do tej ilość usługa jest bezpłatna.

W pierwszej kolejności z usług opieki wytchnieniowej będą mogły skorzystać dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które są całkowicie niesamodzielne.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - Skali FIM , którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji), wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.

Realizatorem Programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielnie, ul. 6 Marca 35, 76-032 Mielno.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 94 3166 202.

Program „Opieka wytchnieniowa” – finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego.

Prosimy o kontakt osoby zainteresowane uzyskaniem ww. pomocy w roku 2022.

W roku 2022 Gmina Mielno  realizuje zadanie publiczne w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
 
Kwota dofinansowania wynosi 29 376,00 zł
Całkowita wartość wynosi 29 376,00 zł